Швидкий запис на прийом
Запис за телефоном:
Не змогли до нас додзвонитися? Відправте свій номер, мы до Вас передзвонимо! (по Україні)
Ваш запит був відправлений
Результати аналізів
Результати аналізів:
Аналізи не знайдені
пошук по сайту
Мапа сайту

Арахноїдит

Локальні ІННОВАЦІЙНІ ПРОТОКОЛИ

обстеження і лікування в клініці «Вітацелл» і «Клініці Маркова»

 

Протокол №23. Арахноїдит.

Інфекційні ураження нервової системи вважають однією з найпоширеніших форм неврологічної патології. Нейроінфекція - це загальна назва інфекційних захворювань, збудники яких локалізовані у нервовій тканині і викликають запалення. Нейроінфекції, які викликають віруси, грибки, бактерії, деякі види найпростіших, вражають нервову систему і головний мозок і при цьому мають важке протікання з високим відсотком несприятливого результату. Інфекційне ураження включає в себе цілий перелік хвороб, які можуть бути згубними для стану головного мозку. Патологія частіше має гостру форму перебігу, але може переходити в хронічну стадію, або ж протікати досить мляво.

Нейроінфекції головного мозку класифікують в залежності від локалізації протікання патологічного процесу, виходячи з чого, розрізняють: енцефаліт - запалення тканин головного мозку, мієліт - запалення спинного мозку, арахноїдит - інфекційне запалення, що зачіпає павутинну оболонку мозку, менінгіт - інфекційне запалення, яке поширюється на всі оболонки головного мозку, та ураження периферичних нервів. Крім всіх перерахованих видів, можуть бути комбіновані патології, які складніше діагностувати. Залежно від тривалості протікання патологічного процесу розрізняють гострий, підгострий і хронічний перебіг ураження ЦНС. Хронічні нейроінфекції, які розрізняють з точки зору патоморфологічної картини та локалізації ураження, характеризуються тривалим перебігом з чергуванням  ремісії та періодами загострень. У цьому протоколі буде розглянуте одне з найбільш поширених нейроінфекційних захворювань головного мозку, а саме арахноїдит.

Арахноїдит - це серозне запалення павутинної оболонки головного або спинного мозку, що може призводити до розвитку спайкового процесу в області між павутинною оболонкою і м'якою оболонкою головного мозку, що призводить в свою чергу до порушення кровопостачання головного мозку. Ізольованого ураження павутинної оболонки головного або спинного мозку при арахноїдиті не буває, в зв'язку з відсутністю в ній власної судинної системи. Інфекція при арахноїдиті головного або спинного мозку переходить з твердої або м'якої мозкової оболонки. У сучасній медицині термін «арахноїдит» залишається спірним, оскільки ізольоване запалення павутинної оболонки морфологічно не представляється можливим. Симптоми «арахноїдиту» деякі фахівці зараз розглядають як ознаки серозного менінгіту.

Арахноїдит виникає в результаті перенесених гострих і хронічних вірусних інфекцій, гнійних запальних бактеріальних захворювань ЛОР-органів (синусити, отити), як наслідок вилікуваних гнійного менінгіту або абсцесів мозку і, нарешті, може поєднуватися з негнійним отогенним енцефалітом, бути наслідком хронічних інтоксикацій (алкоголь, свинець, миш'як, ендотоксикоз), черепно-мозкових травм (зазвичай в резидуальному періоді). Отогенний арахноїдит в більшості випадків локалізується в задній черепній ямці і значно рідше в середній. Арахноїдит може виникнути також в результаті реактивного запалення при повільно зростаючих пухлинах, енцефаліті. У багатьох випадках причина арахноїдиту залишається нез'ясованою. Тому велике діагностичне значення може мати виявлення клінічно локально безсимптомного нефродисбактеріозу як вогнища потужного та стійкого ендотоксикозу що, в свою чергу, може призводити до токсичного ураження павутинної оболонки первинного або додаткового характеру. Перебіг арахноїдиту може бути гострим, підгострим, але частіше - хронічним.

Морфологічно при арахноїдиті визначаються помутніння і потовщення павутинної оболонки, що супроводжується в більш важких випадках і фібриноїдними накладеннями. У подальшому перебігу арахноїдиту виникають спайки між павутинною і судинною оболонкою, що призводять до порушення циркуляції спинномозкової рідини і утворення арахноїдальних кіст. Арахноїдити ділять на розлиті і обмежені. Останні зустрічаються вкрай рідко.

Захворювання зазвичай розвивається підгостро з переходом в хронічну форму, яка може тривати довічно. Клінічні прояви являють собою поєднання загальномозкових розладів, частіше пов'язаних з внутрішньочерепної гіпертензією, рідше з лікворною гіпотензією, і симптомів, що відбивають переважну локалізацію оболонкового процесу. Залежно від переважання загальних або локальних симптомів перші прояви можуть бути різними. З загальномозкових симптомів часто зустрічається головний біль, найбільш інтенсивний в ранні ранкові години, який іноді супроводжується нудотою і блювотою. Головний біль може бути локальним, що підсилюється при напруженні, напрузі або незручному русі з твердою опорою на п'яти (симптом стрибка – локальний головний біль при підстрибуванні з неамортизованим опусканням на п'яти). До загальномозкових симптомів належать також запаморочення несистемного характеру, шум у вухах, порушення руху очних яблук, косоокість, зниження зору, випадіння полів зору, ослаблення пам'яті, дратівливість, загальна слабкість і втомлюваність, порушення сну, можуть навіть виникати напади судом, іноді хворий може втрачати свідомість.

Осередкові симптоми залежать від локалізації арахноїдиту. Конвекситальний арахноїдит характеризується здебільшого переважанням явищ подразнення головного мозку над ознаками випадіння функцій. Одним з провідних симптомів є генералізовані і джексоновскі епілептичні припадки. При базальному арахноїдиті спостерігаються загальномозкові симптоми і порушення функцій нервів, розташованих на основі черепа. Зниження гостроти і зміна полів зору можуть виявлятися при оптико-хіазмальному арахноїдиті. Клінічні прояви і картина очного дна можуть нагадувати симптоми невриту зорового нерву. Ці прояви часто супроводжуються симптомами вегетативної дисфункції: різкий дермографізм, посилений піломоторний рефлекс, рясне потовиділення, акроціаноз, іноді спрага, посилене сечовипускання, гіперглікемія, адіпозогенітальне ожиріння. У деяких випадках може бути виявлено зниження нюху. Арахноїдит в області ніжок мозку характеризується появою пірамідних симптомів, ознаками ураження окорухових нервів, менінгеальними знаками. При арахноїдиті містомозочкового кута виникають головний біль в потиличній області, шум у вусі і нападоподібне запаморочення, іноді блювота. Хворий похитується і падає в сторону ураження, особливо при спробі стояти на одній нозі. Відзначають атаксичну ходу, горизонтальний ністагм, іноді пірамідні симптоми, розширення вен на очному дні в результаті порушення венозного відтоку.

Можуть спостерігатися симптоми ураження слухового, трійчастого, відвідного і лицьового нервів. Арахноїдит великої (потиличної) цистерни розвивається гостро, підвищується температура, з'являються блювота, болі в потилиці і шиї, що посилюються при поворотах голови, різких рухах і кашлі; відмічаються ураження черепних нервів (IX, X, XII пари), ністагм, підвищення сухожильних рефлексів, пірамідні і менінгеальні симптоми. При арахноїдиті задньої черепної ямки можливе ураження V, VI, VII, VIII пар черепних нервів. Нерідко спостерігаються внутрішньочерепна гіпертензія, мозочкові і пірамідні симптоми. Обов'язкова диференціальна діагностика з пухлинами задньої черепної ямки. Люмбальну пункцію поводять тільки при відсутності застійних явищ на очному дні.

У діагностичних цілях необхідно провести повний неврологічний огляд пацієнта, що дозволяє визначити характерні ознаки ураження певних ділянок головного мозку. Проводиться діагностичний аналіз ліквору, виконується комп'ютерна томографія, а також магнітно-резонансна томографія головного або спинного мозку, електроенцефалографія.

При бактеріальних запальних процесах, які можуть бути джерелом виникнення арахноїдиту, таких як отит, синусит та ін., зазвичай, з метою усунення джерела інфекції, призначають антибіотики довготривалими та частіше повторними курсами, в тому числі – з «профілактичною» метою для запобігання рецидивів. Але, як свідчить клінічний досвід, антибіотиками хронічну бактеріальну інфекцію взагалі вилікувати неможливо. Тому призначення антибіотиків хворим з арахноїдитом на тлі рецидивних запальних захворювань ЛОР-органів зазвичай не дозволяє їх вилікувати, а частіше надає лише перерву перед наступним загостренням. Більш того, можна стверджувати, що саме призначення антибіотиків у таких випадках в більшій мірі провокує наступний рецидив, ніж лікує захворювання. Між тим, призначення таким хворим послідовної імунізації бактеріальними моно-, дво- та полівалентними вакцинами, виготовлених із раніше депонованих та запатентованих штамів бактерій та/або з додаванням виділених аутоштамів (з урахуванням результатів бактеріологічного обстеження мазків з носу, горла, вуха, гнійних виділень із вуха та пазух носа), дозволяє досягти в більшості випадків стійкої клінічної ремісії.

При виявлені та підтверджені вірусної етіології арахноїдиту, зазвичай - герпетичної, призначають курсове лікування противірусними препаратами. Треба зауважити, що герпетичну етіологію арахноїдиту можна вважати підтвердженою у випадках виявлення ПЛР-дослідженням вірусної ДНК в крові (віремія) або безпосередньо у лікворі. Вірусовиділення більшості герпесвірусів зі слиною (ЕВV, HHV-6, HHV-7, HHV-8), незалежно від кількісного рівня, зазвичай є варіантом норми і не може розглядатися як привід для призначення противірусної терапії. При постгрипозному арахноїдиті протипоказане лікування психотропами (антидепресанти, транквілізатори, седативні). Призначають також десенсибілізуючі і антигістамінні препарати, симптоматичні засоби. При судомних синдромах використовують протиепілептичні препарати.

Прогноз щодо життя зазвичай сприятливий. Небезпеку може представляти арахноїдит задньої черепної ямки з оклюзійною гідроцефалією. Трудовий прогноз погіршується при частих рецидивах або прогресуючому перебігу з повторними гіпертонічними кризами, епілептичними припадками, при оптико-хіазмальній формі. 


Logo_VC_small4.jpg_MarkovClinica_Logo_small.jpg

Клиника «Витацелл» находится по адресу:


Киев, ул. Никольско-Слободская, 2-Б,

рядом со станцией метро "Левобережная"
(нажмите на карте для увеличения масштаба).

Наш e-mail: admin@vitacell.com.ua

Мы работаем с 8.00 до 16.00,

суббота и воскресенье
выходной.


Клиника Маркова находится по адресу:


Киев, ул. Раисы Окипной, 4-Б,

рядом со станцией метро "Левобережная"
(нажмите на карте для увеличения масштаба).

Наш e-mail:  labor@vitacell.com.ua

Мы работаем с 8.00 до 20.00,
суббота с 8.00 до 15.00,

воскресенье выходной.

 Колл-центр клиник:

+38 (044) 363-87-51,
+38 (093) 951-87-51,
+38 (097) 951-87-51.

Ваше повідомлення

Ім`я : *
E-mail : *
E-mail : *
Телефон : *
Бажаний час прийому :
Основні скарги або діагноз : *