Швидкий запис на прийом
Запис за телефоном:
Не змогли до нас додзвонитися? Відправте свій номер, мы до Вас передзвонимо! (по Україні)
Ваш запит був відправлений
Результати аналізів
Результати аналізів:
Аналізи не знайдені
пошук по сайту
Мапа сайту

Синдром полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників є досить поширеним захворюванням і зустрічається в 6 – 20 % серед жінок фертильного віку.

Синдром полікістозних яєчників відноситься до поліетіологічних захворювань оскільки він може виникати під впливом різноманітних факторів. Серед причини виникнення синдрому полікістозних яєчників називають:

- генетичні фактори;

- порушення функції наднирників;

- гіперандрогенія (високі рівні андрогенів);

- підвищений рівень пролактину;

- порушення функції щитовидної залози;

- порушення функції центральної нервової системи;

- хронічні запальні процеси в організмі;

- ожиріння;

- інсулінрезистентнісь, цукровий діабет 2-го типу;

- фізичні навантаження,перевтома;

- спосіб життя (шкідливі звички, паління, особливості харчування, порушення режиму сну, перевтома тощо);

- психосоціальні фактори;

- екологічні фактори зовнішнього середовища.

Згідно критеріїв Роттердамського консенсусу діагноз синдром полікістозних яєчників ставиться за наявності 2-х з 3 наведених нижче критеріїв:

- оліго-/ановуляція (обов'язковий критерій)

- гіперандрогенія (клінічна та/або біохімічна);

- мультифолікулярна структура яєчників;

В нормі менструальний цикл складається з двох фаз. В першу фазу відбувається дозрівання фолікулів. Всередині циклу відбувається овуляція і в подальшому утворюється жовте тіло (див. малюнок)

Gunkov_img..jpg

При полікістозі яєчників порушується процес дозрівання фолікулів, ріст фолікулів припиняється на ранніх стадіях і не досягає стадії домінантного фолікулу. Такі зміни обумовлені дисрегуляцією частоти пульсативної секреції гонадотропінів, зміною чутливості структур гіпоталамусу та гіпофізу, порушенням функції нейромедіаторних систем мозку, порушення балансу секреції ЛГ та ФСГ.

Дисрегуляція функції гіпофізу викликає порушення синтезу гормонів в яєчниках. На відміну від здорових жінок, при полікістозі яєчники неадекватно реагують на ЛГ. Це проявляється порушенням процесів синтезу гормонів та змінами балансу естрогенів та андрогенів. Внаслідок цього яєчники починають більше виробляти андрогенів. Висловлюють припущення, що при СПКЯ дисрегуляція синтезу гормонів спостерігається не тільки в яєчниках, а і в наднирниках. Внаслідок цього відбувається збільшення секреції наднирникових андрогенів. Таким чином, у жінок з полікістозом яєчників виникають передумови для виникнення гіперандрогенії.

Умовно виділяють два типи гіперандрогенії: біохімічну та клінічну. Біохімічні методи дослідження в силу методичних особливостей не завжди реально відображають андрогенний статус жінки. Тому одночасно звертають увагу на клінічні ознаки гіперандрогенії (акне, гіпсутизм, алорецію, жирність шкіри).

Виникнення синдрому полікістозних яєчників також пов'язують з підвищеними показниками пролактину та порушенням функції щитовидної залози.

Чисельні дослідження показали роль метаболічних порушень у виникненні синдрому полікістозних яєчників. Перед над усе це стосується  гіперінсулінемії, яку супроводжує інсулінрезистентність та цукровий діабет 2-го типу. Надлишок інсуліну збільшує чутливість яєчників до ЛГ внаслідок цього збільшується стимулюючий ефект ЛГ. Це приводить до збільшення секреції андрогенів в яєчниках та викликає передчасну загибель антральних фолікулів, які не дозрівають. 

Наявність хронічного запального процесу в організмі по праву віднесено до факторів або ко-факторів виникнення синдрому полікістозних яєчників. За наявності запального процесу викликаного автоімунними процесами в організмі відбувається підвищення маркерів перекисного окислення ліпідів, рівня С-реактивного білка, запальних цитокінів, а також більш високі концентрації лімфоцитів і моноцитів у крові.

Не тільки автоімунні захворювання або інсулінрезистентність можуть викликати хронічний запальний процес в організмі. Мембрани бактерії викликають хронічний запальний процес. Це провокую активізацію окислювального стресу та гіперандрогенію.

Як відомо, дисбактеріози супроводжуються збільшенням кількості патогенних та умовно-патогенних бактерій. Тому порушення мікробіоти організму розглядають в якості самостійного фактору або ко-фактору, які обумовлюють виникнення полікістозу яєчників. Дисбакретіози викликають порушення метаболічних процесів, бар'єрної функції слизової оболонки кишечнику, піхви і відповідно імунної реакції організму тощо. Нещодавно було показано безпосередній вплив мікробіоти кишечнику на функцію мозку та регуляторну функцію гіпофізу.  Бактерії також впливають на медіаторні системи організму, які приймають безпосередню участь в регуляції секреції гормонів.

Діагностика синдрому полікістозних яєчників основана на проведенні комплексного обстеження жінок.

Приблизний план обстеження:

1. Вивчення анамнезу (менархе, особливості менструальной функції, спадкової схильності, перенесені захворювання тощо)

2. Вивчення способу життя (шкідливі звички, контакт з токсичними речовинами, характер сну, фізичні навантаження, маса тіла тощо). 

3. Ультразвукове обстеження органів малого тазу. Воно передбачає вивчення процесів дозрівання фолікулів в динаміці, підрахунок кількості, розмірів, товщини ендометрію, наявність овуляції.

4. Гормональне обстеження: ЛГ, ФСГ, пролактин, гормони щитовидної залози, прогестерон, андрогени, індекс HOMA. В залежності від ситуації перелік гормональних обстежень може бути розширений.

5. Обстеження на наявність хронічних запальних процесів в організмі. За наявності показань дослідження біоцинозу кишечнику, піхви, бактеріологічні дослідження.

Принципи лікування синдрому полікістозних яєчників.

1. Нормалізація способу життя: режиму праці, сну, харчування, дозовані фізичні навантаження,  нормалізація маси тіла, відмова від шкідливих звичок тощо.

2. Корекція виявлених гормональних порушень, відновлення мікробіоти організму та лікування супутніх захворювань.

3. Відновлення овуляторної функції або модуляція двофазного менструального циклу до періоду планування вагітності.

Крім вище зазначених принципів лікування синдрому полікістозних яєчників Клініка Маркова, пропонує своїм пацієнтам унікальну методику відновлення мікробіоти організму і лікування запальних процесів без застосування антибіотиків.

 

Ключові слова: Синдром полікістозних яєчників, полікістоз яєчників, гіперандрогенія, ановуляція, інсулінрезистентність, біоценоз.

Синдром поликистозных яичников, поликистоз яичников, гиперандрогения, ановуляция, инсулинрезистентность, биоценоз.

 


ПОЛУЧИТЬ КОНСУЛЬТАЦИ


  


Logo_VC_small4.jpg_MarkovClinica_Logo_small.jpg

Клиника «Витацелл» находится по адресу:


Киев, ул. Никольско-Слободская, 2-Б,

рядом со станцией метро "Левобережная"
(нажмите на карте для увеличения масштаба).

Наш e-mail: admin@vitacell.com.ua

Мы работаем с 8.00 до 16.00,

суббота и воскресенье
выходной.


Клиника Маркова находится по адресу:


Киев, ул. Раисы Окипной, 4-Б,

рядом со станцией метро "Левобережная"
(нажмите на карте для увеличения масштаба).

Наш e-mail:  labor@vitacell.com.ua

Мы работаем с 8.00 до 20.00,
суббота с 8.00 до 15.00,

воскресенье выходной.

 Колл-центр клиник:

+38 (044) 363-87-51,
+38 (093) 951-87-51,
+38 (097) 951-87-51.

Ваше повідомлення

Ім`я : *
E-mail : *
E-mail : *
Телефон : *
Бажаний час прийому :
Основні скарги або діагноз : *