Швидкий запис на прийом
Запис за телефоном:
Не змогли до нас додзвонитися? Відправте свій номер, мы до Вас передзвонимо! (по Україні)
Ваш запит був відправлений
Результати аналізів
Результати аналізів:
Аналізи не знайдені
пошук по сайту
Мапа сайту

Локальні ІННОВАЦІЙНІ ПРОТОКОЛИ

обстеження і лікування в клініці «Вітацелл» і «Клініці Маркова»

Протокол №1

Діагноз: планування та винашування вагітності. Обтяжений акушерський анамнез (втрачені вагітності, смерть новонароджених, народження дітей-інвалідів). TORCH-інфекції.


Клінічне та етіопатогенетичне обґрунтування діагнозу.

 Вагітність - серйозне випробування для жіночого організму. Часто під час вагітності у жінки загострюються хронічні захворювання, знижується імунітет і тому майбутня мама стає особливо вразливою для всякого роду інфекційних захворювань. Серед інфекцій є відносно нешкідливі для матері і плоду (наприклад, ОРЗ) і дуже небезпечні (аж до ВІЛ). Але є група інфекцій, особливість яких полягає в тому, що, будучи відносно нешкідливими для дітей, дорослих і самої вагітної жінки, вони стають надзвичайно небезпечними для ще не народженої дитини, яка є для них беззахисною мішенню. Жінка, залишаючись клінічно абсолютно здоровою, стає невинним джерелом зараження і часто загибелі ембріона і плоду.

За першими літерами латинських назв, що входять до неї, інфекцій цієї групи прийнято називати абревіатурою TORCH-інфекції або інфекціями TORCH-комплексу, що розшифровується так: Т - токсоплазмоз (toxoplasmosis), О - інші інфекції (others), R - краснуха (rubella), С - цитомегаловірусна інфекція (cytomegalovirus) і H - герпес (herpes simplex virus). Загадкова буква О - others (інші) - має на увазі такі інфекції: вірус Епштейна-Барр, кір, вітрянка, гепатити В і С, статевий хламідіоз, сифіліс, ВІЛ-інфекція, лістеріоз.

Ефективність профілактики TORCH-інфекцій у вагітних та жінок, які планують вагітність, залежить від коректності проведення обстеження і правильної інтерпретації отриманих результатів. На жаль, сьогодні народження здорових дітей відбувається не завдяки, а всупереч зусиллям гінекологів в області діагностики і лікування TORCH-інфекцій, для більшості з яких ця область медицини залишається Terra incognita. Тому, обережніше! Сьогодні для вагітних існують дві небезпеки: TORCH-інфекцій та лікарі, які погано розбираються в цьому питанні.

Запланована та бажана вагітність може бути втрачена з причини завмирання плоду, викидня, анембріонії та т.ін. Завмерла вагітність - це мимовільне припинення розвитку плода, яке найчастіше відбувається на ранніх термінах розвитку ембріона. Випадки завмерлої вагітності в другому і в третьому триместрах зустрічаються рідше. Завмерла вагітність, поряд з викиднями, це один з видів невиношування вагітності. Початок такої вагітності протікає, так само як і у звичайній: запліднена яйцеклітина досягає матки, імплантується в ній. При цьому у жінки присутні всі характерні ознаки вагітності: припиняється менструація, відбувається набухання молочних залоз, матка збільшується в розмірах. Момент припинення розвитку плода часто проходить непомітно для вагітної жінки, особливо на ранніх термінах.

Статистика кількості втрачених вагітностей відсутня. Але нерідко жінки з обтяженим акушерським анамнезом називають цифри від 3-4 до 7-8 втрат бажаних вагітностей, що є непомірним фізичним і психологічним навантаженням для самої жінки та дуже часто соціальної кризи для сім? ї в цілому. Основною причиною як первинного, так і звичного невиношування вагітності є TORCH-інфекції: їх частка в цих кривавих жнивах становить близько 90%. І тільки 10% втрат припадає на генетику, гормональні порушення, резус-конфлікти, несумісність за групами крові та деякі інші.

Статистика ризиків для вагітностей, пов'язаних з TORCH-інфекціями, приблизно така. При першій вагітності ризики втратити її (навіть при повній відсутності обстеження жінок перед плануванням і контролю за TORCH-інфекціями під час самої вагітності) або народити хвору дитину не перевищують 10%. Начебто небагато, але достатньо один раз побачити очі жінки після пережитої кризи або безнадійно хворої дитини-інваліда, щоб зрозуміти: статистика і кожен індивідуальний випадок - дві великі різниці. Після першої втрати при відсутності адекватного контролю за TORCH-інфекціями ризики складають вже 20-25%, після 2-х втрат - 35-40%. Жінки, які втратили 4 і більше вагітностей через внутрішньоутробні інфекції, вже, як правило, не можуть самі народити здорову дитину. Однак ці ж жінки при коректному підході до лабораторного контролю за TORCH-інфекціями, з імовірністю більше 99% можуть насолодитися щастям здорового материнства.

Точну відповідь на питання про те, яка саме інфекція призвела до вагітності, що завмерла, дають результати лабораторного обстеження (ІФА + ПЛР) самої жінки, проведені в перші дні після втрати, або залишків ембріональної маси чи тканин плода методом ПЛР. Через 1-2 тижні після втраченої вагітності отримати точну відповідь на це питання практично неможливо.

Найбільш адекватним є повне обстеження на TORCH-інфекції (їх всього не менш 12) перед плануванням вагітності. До TORCH-інфекцій відносять: вірус простого герпесу (HSV1/2), вірус Епштейна-Барр (EBV), цитомегаловірус (CMV), вірус вітряної віспи (VZV), краснуху, кір, токсоплазмоз, статеві хламідії (Chlamydia trachomatis), вірусні гепатити В (HBV) та С (HCV), сіфіліс, ВІЧ. Всі TORCH-інфекції розподіляють на три групи: 1 - інфекціі, які були та пройшли (пістінфекцій або післявакцинальний імунітет); 2 – інфекції, яких не було, і від яких можна або зробити щеплення, або оберігатись від зараження ними під час вагітності, 3 – хронічні інфекції, активність яких треба перевіряти під час всієї вагітності. Це обстеження жінці необхідно зробити незалежно від того, яка це буде в неї вагітність: перша або повторна. Наявність здорових старших дітей в сім'ї не гарантує безпеку від TORCH-інфекцій. Тим паче, що з віком жінки ризики активації хронічних герпесвірусних інфекцій під час вагітності середньо статистично зростають. 

Особливу увагу треба приділяти жінкам, які були інфіковані у віддаленому анамнезі ще під час їх внутрішньоутробного розвитку та мали вроджену СМV інфекцію, що було доведено лабораторним обстеженням у грудному або дошкільному віці. Якщо такого обстеження у свій час не проводили опосередкованими клінічними ознаками (особливо при виявленні одночасно декількох діагнозів або станів) вродженої СМV інфекції можна вважати такі відомості із анамнезу жінки, як: вроджену ваду серця (особливо відкрите овальне віконце), гідроцефальний синдром, кісти або псевдокісти головного мозку, нейроінфекційні ураження ЦНС, епілепсію та епісиндром, енцефаліт, парези, аутизм, різноманітні затримки розвитку (мовного, статомоторного, фізичного) та набору маси тіла, ускладнення після якогось планового щеплення. Серед жінок продуктивного віку 94% хронічно інфіковані цитомегаловірусом, але саме вроджена СМV-інфекція, після тривалого періоду латенції, найчастіше реактивується під час вагітності та проявляє високу агресивність з максимальними ризиками вертикальної трансмісії вірусу вже у третьому поколінні. Тому в таких випадках під час вагітності у жінок з доведеним лабораторно або вірогідним за клінічними ознаками з анамнезу внутрішньоутробним інфікуванням СМV серед усіх TORCH–інфекцій особливу увагу треба приділяти саме ПЛР-моніторингу активності цитомегаловірусу як потенційно найбільш небезпечній інфекції.

За результатами обстеження перед вагітністю складають «Материнський паспорт TORCH-інфекцій», який зберігає свою актуальність на весь період репродуктивної активності жінки та індивідуальний потижневий протокол обстеження на весь термін вагітності за активністю хронічних інфекцій або наявність свіжого інфікування раніше відсутніх інфекцій. І скільки б не було наступних вагітностей, повторно здавати всі аналізи вже не потрібно. Моніторингові обстеження необхідно проводити 9-10 разів протягом всієї вагітності, починаючи з першого тижня затримки місячних. Чоловіки обстеженню на TORCH-інфекції, за звичай, не підлягають. За винятком випадків, коли за епідеміологічними або соціальними показниками треба провести обстеження на «кров’яні» (вірусні гепатити В та С, сифіліс, ВІЧ) або статеві інфекції (хламідії, гонококи, трихомонади). Такі статеві інфекції, як уреаплазма, мікоплазма та гарднерела (що не потребують лікування) до TORCH-інфекцій не відносять.

Ключові моменти:

1. При хронічних інфекціях, насамперед групи вірусів герпесу, виявлення та рівень антитіл класів IgG та IgM під час вагітності, не мають ніякого діагностичного сенсу. Виявлення та рівень антитіл IgG не відповідає на чотири найголовніші діагностичні питання: а) активна чи не активна ця інфекція; б) чи є, чи нема загроза для вагітності; в) треба чи не треба проводити лікування та г) яка ефективність вже проведеного лікування. У 85-90% випадків загублених через TORCH-інфекцій вагітностей антитіла IgМ у жінок геть відсутні. А у такій же кількості випадків (85-90%) наявність цих антитіл IgМ не супроводжується реплікативною активністю вірусів, що не може становити загрозу для вагітності та не потребує лікування. Єдиним критерієм активності хронічних інфекцій під час вагітності на сьогодні є ПЛР тести. Тому тести на наявність та рівень антитіл IgG та IgМ, якщо вони позитивні, треба проводити тільки одноразово перед вагітністю. 

2. На інфекції, що не мають хронічного перебігу, під час вагітності не треба призначати додаткові повторні моніторингові обстеження (краснуха, кір, токсоплазмоз) або тільки під час рецидиву латентної інфекції (напр., VZV - оперезуючий герпес).  

У питанні захисту вагітності від TORCH-інфекцій існує просте правило: сьогодні немає таких інфекцій, які завадили б здоровій жінці народити здорову дитину. Є масові лікарські помилки в питаннях діагностики і правильної інтерпретації результатів лабораторних досліджень на TORCH-інфекції. Помилки, ціна яким - життя дитини, втрачене при вагітностях, що не відбулися.

 

  ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Клиника Маркова

Клинико-диагностическая лаборатория 
медицинский консультативный центр
г. Киев, ул. Раисы Окипной, 4-Б

Телефон: +38 (044) 541-14-15
+38 (044) 541-14-16
+38 (044) 220-45-01

Время работы: Пн - Пт: 8:00 - 20:00
Сб: 8:00 - 15:00
Вс: выходной
 
 

Клиника Vitacell

Центр диагностики и лечения хронических инфекций
г. Киев, ул. Никольско-Слободская, 2-Б

Телефон: +38 (044) 4-939-839
+38 (044) 516-72-44
+38 (044) 541-09-20

Время работы: Пн - Пт: 8:00 - 18:00